domena internetowa
Tematem tego artykułu będą domeny oraz to jak niektóre firmy projektujące strony internetowe potrafią sobie je przywłaszczać.


W uczciwej praktyce projektowania stron, firma ją wykonująca powinna rejestrować domenę na dane klienta. Tak jednak często nie jest, a klienci nie zdają sobie sprawy z tego jakie niesie to za sobą konsekwencje. Pomijamy już fakt, że firmy doliczają sobie określoną kwotę za pośrednictwo. Nie to jest najgorsze. Konsekwencje mogą być dla nas bardziej dotkliwe.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy współpraca z firmą przestanie się układać. Firma może wtedy z naszą domeną zrobić dosłownie wszystko, bowiem to ona jest właścicielem naszego adresu. Mogą nie przedłużyć naszej domeny przez co nasza strona zniknie z internetu. Możliwości jest więcej. Załóżmy, że naszą stronę pozycjonowaliśmy i wydaliśmy na ten cel trochę pieniędzy. Strona zajęła wysokie pozycje w wyszukiwarkach, zaczęliśmy zdobywać klientów. Firma, która zaprojektowała nam stronę, może taką sytuację wykorzystać. Jeśli nie będziemy regulować rachunków za domenę wedle cennika ustalonego przez firmę, może dojść do zgrzytów. Domena może zostać sprzedana firmie konkurencyjnej a całe efekty pozycjonowania przejdą na nowego użytkownika domeny.

Takie sytuacje zdarzają się często. Miewaliśmy już klientów, którzy chcieli zmodernizować swoją stronę internetową i jak się później okazało – nie byli właścicielami domeny. Zazwyczaj wtedy jesteśmy zmuszeni zarejestrować nową domenę, ewentualnie ją przechwycić. Nie zawsze jednak jest taka możliwość.

Zlecając zaprojektowanie strony internetowej naszej firmie możesz być pewny, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Rejestrujemy domeny wyłącznie na dane naszych klientów by to oni mogli nią dysponować.